вторник, 19 юни 2012 г.

Езикът на тийнейджърите, езикът на родителите ли е?


Живеем във време, в което възможностите на комуникаци­ите и технологиите изпреварват скоростта на мисленето ни и на­лагат във всекидневното общу­ване компютърния и SMS езика. Така нареченото поколение Y, т.е. тези, които само допреди 5 годи­ни бяха на 15, остави на сегаш­ните тийнейджъри чат- линг­вистиката. Тя в повечето случаи е неразбираема за родителите. Щом родителите не разбират този език, разбират ли децата си? А тийнейджърите? Какво искат да ни кажат те? Езикcът, на който говорят, нашият език ли е?
Ускоряването на “краткого­вора”, което наблюдаваме, ни принуждава да се изправим пред не най-приятната страна на семиотиката*, а именно изуча­ването на несловесните знаци и символи в семантиката** и син­таксиса***. Спестявайки време и пространство, тези сигнали пре­дават инструкции незабавно! Червените и зелените светлини на светофара са по-ефикасни от думите “спри” и “тръгни”. Черепът с кръстосани кости е картинно предупреждение да не пиете от йода. Обикновената стрелка върши много по-добра работа от надпис: “Към изхода”.
Стилизираните рисунки на иконографията (самата дума произхожда от гръцките “ейке­най”, което означава “наподо­бявам” и “графейн” - “пиша”) може в един момент напълно да изместят прецизността, която се постига от думите. Символ­ната картина заема не по-малко пространство от описателната дума, но тя е много по-оживе­на като обект за възприемане и представлява пряк път, който прескача употребата на езика. Няма по-добър пример от емо­тиконите за това как цветните, игриви картинки решително настъпват като заместител на езика. Емотиконата приема се­гашния си смисъл на “употреба на клавиатурни символи за из­образяване на картини”, когато през 1979 г. Кевин Маккензи из­ползва комбинацията от черта, последвана от затваряща скоба, тоест -), за да изрази “закачли­вост”.
И така, как да разберем на­шите тиинейджъри? Езикът, на който те говорят, е кодиран. Краткият речник, който ви предлагаме, е просто за да сте подготвени. Какво има под него – бистра вода или айсберг, това е друга тема.
Антония СТАНЕВА
* Семиотиката е наука за знаците.
** Семантиката се занимава се с отношението между знаците и техни­те означаеми.
*** Синтактиката се занимава с от­ношението между самите знаци.
Кратък речник
Ko pr? N6
Разбираме ли езика на тийнейджърите
Ko pr какво правиш
Ks как си
Np няма проблем
Ms мерси
Ae хайде (аре)
N6 нищо
Asl години, пол, местоживеене
Nz4 няма значение
Omg о, боже
LOL бурен смях
Ddz да, да, знам
Brb веднага се
връщам
Est естествено
Dr друг път
Sig сигурно
Зл ст зле сте



  

Планирането и дисциплината водят до успех




Отмина една година. Една година от моя и от твоя живот. Добра или лоша,  тя никога няма да се върне.
Човек не може да мине повторно през една и съща ситуация, година, ден  и  да коригира минали пропуски. Твоят момент е днес и сега и ти можеш да го използваш.
За някой изминалата година може би е била Годината на Големия Успех. За друг -  точно обратното. За неуспехите няма да говорим. Начините човек да се провали са много и различни, защото всеки има свой уникален подход към неуспеха. А успехът? Какво представлява той? Как се измерва? Защо едни хора успяват, а други не? Има ли правила за постигане на успеха? 
Знам, че липсата на дисциплина може напълно да провали живота на човек.
Да, дисциплина, но в какво?
Има различни области за проява и възпитаване на дисциплина и самодисциплина: училище, работа, семейство, ходене на църква, молитва и още много други.
В началото на Новата година искам да ви предизвикам с няколко въпроса, свързани с дисциплината:
1. Постигнах ли целите, които си бях поставил за 2011г. ?
2. Дадох ли най- доброто от себе си като качество на труд?
3. Промених ли се към добро и в какво отношение?
4. Проявих ли упорство в изпълнение на плановете си и доведох ли ги до успешен завършек?
5. Поддържах ли добри взаимоотношения с колегите си?
6. Пропилях ли енергията си, като не съсредоточих усилията си в една посока?
7. Усъвършенствах ли се в професионално отношение?
8. Ефективно ли планирах винаги времето, енергията и приходите си?
9. Държал ли съм се по начин, който съвестта ми не би позволила?
10. Какви са новите ми цели за 2012 г.?