неделя, 26 юни 2011 г.

Игри за 6,7 годишни деца

Верига от думи

Сигурно много от вас знаят играта, при която се съставя верига от думи – последната буква на една дума е първа в следващата (например: остроВ-ВелосипеД-ДървО-ОвцА-Автомобил... Това е чудесна игра, увлича и забавлява. А за да е по-интересно, ограничете думите в някаква определена тема, например само думи, свързани с готвене – черпаК-КотлоН-НоЖ-Желатин и др. Задайте темата и засечете времето – около 5 минути. Играта може да се организира и така – участват два отбора и всеки от тях да работи в група, а може един да каже една дума, друг да му отговори и така нататък. Който не може да отговори, изгаря.

Двайсет думи

Необходим е молив и лист хартия. Всеки трябва да напише 20 думи. Не е много лесно, защото условието е във всички думи да се използва само една и съща гласна- И например: „кит”, „триъгълник”, „телевизор” и т.н. За 10 минути участниците могат да запишат думите, за които се досещат. Когато времето изтече, се преброяват буквите „И”. Печели този, които е написал най-много думи, съдържащи буквата „И”. Ако има дума, която не съдържа тази гласна, тя разбира се, се задрасква.

Да или Не

Този, който води играта си намисля една дума, а играещите по ред задават въпроси, на които може да се отговори само с „Да” или с „Не”. Този, който познае намислената дума, печели. Взема се някаква дълга дума. Задачата на всеки от участниците е да състави колкото се може повече думи от буквите на дългата дума. Например – от „трактор” може да се измислят: тор, рак, рок, ток.

Градове и държави

Тази игра е своеобразен урок по георгафия. Може да се ограничи до градове в България или пък да се играе с държави. Зависи от подготовката и желанието на участниците. Всеки си разчертава таблица с две колони, в едната са числата от 1 до 5, а в другата празни места за писане.

Един от участниците започва да казва наум азбуката, друг казва „Стоп!” С буквата на която е спряно, всички започват да запълват таблицата с градове или държави, започващи с указаната буква. Който първи запълни таблицата, сигнализира и всички спират. С 10 точки се оценява град или държава, която никой друг не е посочил, а с 5 точки – дума, която е използвана от повече от един участник.

неделя, 19 юни 2011 г.

Фина моторика



С названието фина моторика се обозначават фините движения на пръстите на ръцете.
При раждането си детето държи пръстите си свити в юмрук, движенията се извършват от ръката. Постепенно детето се научава да борави и с пръстите си. Растейки и развивайки се, детето започва да прави все по прецизни и координирани движения с пръстите и ръцете.
Д-р Мария Монтесори говори за това, че ръцете са инструмент на мозъка, т.е. развивайки моториката на ръцете, се развива ума на детето.
Моториката оказва влияние върху развитието на паметта и мисленето, говорната реч и писането, логическото мислене и концентрацията.


При деца с неразвита моторика се наблюдават и нарушения в оцветяването, писането по контур, говорене, рязане с ножица. Когато пише или оцветява, детето бързо се уморява, губи интерес от заниманието и се отказва.


Ето защо развитието на фината моторика е много важно в ранна детска възраст, преди постъпване в първи клас. Упражняването на пръстите ще помогне на детето в по нататъшното му израстване в училище.
Тук ще изброя някои упражнения за развитие на фината моторика:
- събиране на дребни предмети с цяла длан и с два пръста
- боравене с лъжица – загребване с лъжица и пресипване на дребни предмети от един съд в друг
- пресипване от един съд в друг – примерно изливане на вода от пълно шише в празно
- редене на кубчета – едно до друго или едно върху друго
- нанизване на мъниста
- късане на хартия
- рязане с ножица
- моделиране с пластелин
- работа с конструктор
- лепене
- оцветяване
- защипване с щипки и кламери
- редене на пъзел
- писане от точка до точка
- писане по контур
Овладяването на фините движения е дълъг процес. Изисква монго упражнения и постоянство. Колкото по-рано детето започне да се занимава с тези игри, толкова ефекта ще бъде по-голям.

Защо са полезни арт заниманията?

Подобряват фината моторика

Рязане с ножица, прегъване на хартия, лепене, моделиране с пластилин и глина, рисуване с боички, флумастери и моливи и много други, влияят върху двигателните умения на ръката.

Развиват умението за решаване на проблеми

Когато детето твори – рисува, лепи, изрязва, майстори – то прави избор, решава, какво да използва или какво не.

Дали да нарисува слънцето жълто или зелено?

Дали къщата да бъде кръгла или квадратна?

Тези и много други въпроси, които възникват при работата с творчески материали, ще покажат на малкото човече пътя към взимането на правилното решение.

Насърчават себеизразяването

Изкуството е мощен инструмент, който дава на децата възможност да изразят своите мисли и емоции, много преди да могат напълно да се изразяват с думи.

Развиват въображението

Възрастта от 3 до 7 години е най-благоприятна за развитие на въображението. Тогава детският ум е най-пластичен и най-възприемчив и така се създават благоприятни условия за появата и ръзвитието на въображението .

Развиват креативността

Или с други думи казано развиват способността да се видят нещата в друга необичайна светлина. Използвайте различни отпадъчни материали в творческите занимания на детето, така ще му помогнете да развие своята креативност. Такива могат да бъдат ролките от тоалетна хартия, пластмасови шишета, кутии от храни и обувки, стари вестници и списания, капачки от шишета и много други.

Развиват чувството за естетика

Посещавайте заедно изложби на различни художници, изложби на детски творби, музеи и различни нестандартни изложения. Коментирайте и разговаряйте с детето за това, кое е хубаво, красиво и оригинално.

Защо това е така?

Какво според детето е красиво.

Защо това нещо му харесва, а друго не.

Изключително важно е участието на родителите в насърчаването на творческите изяви на малките деца.

Участвайте активно и заедно с детето си в тези занимания. Детето ще черпи от вас много идеи и това ще развие въображението и ще подхрани творческия му потенциал.

Осигурете всякакви и разнообразни творчески материали.

Покажете на детето как да борави със всеки един материал.

Не изисквайте и не критикувайте детето, а просто го оставете да изрази себе си.