С названието фина моторика се обозначават фините движения на пръстите на ръцете.
При раждането си детето държи пръстите си свити в юмрук, движенията се извършват от ръката. Постепенно детето се научава да борави и с пръстите си. Растейки и развивайки се, детето започва да прави все по прецизни и координирани движения с пръстите и ръцете.
Д-р Мария Монтесори говори за това, че ръцете са инструмент на мозъка, т.е. развивайки моториката на ръцете, се развива ума на детето.
Моториката оказва влияние върху развитието на паметта и мисленето, говорната реч и писането, логическото мислене и концентрацията.
При деца с неразвита моторика се наблюдават и нарушения в оцветяването, писането по контур, говорене, рязане с ножица. Когато пише или оцветява, детето бързо се уморява, губи интерес от заниманието и се отказва.
Ето защо развитието на фината моторика е много важно в ранна детска възраст, преди постъпване в първи клас. Упражняването на пръстите ще помогне на детето в по нататъшното му израстване в училище.
Тук ще изброя някои упражнения за развитие на фината моторика:
- събиране на дребни предмети с цяла длан и с два пръста
- боравене с лъжица – загребване с лъжица и пресипване на дребни предмети от един съд в друг
- пресипване от един съд в друг – примерно изливане на вода от пълно шише в празно
- редене на кубчета – едно до друго или едно върху друго
- нанизване на мъниста
- късане на хартия
- рязане с ножица
- моделиране с пластелин
- работа с конструктор
- лепене
- оцветяване
- защипване с щипки и кламери
- редене на пъзел
- писане от точка до точка
- писане по контур
Овладяването на фините движения е дълъг процес. Изисква монго упражнения и постоянство. Колкото по-рано детето започне да се занимава с тези игри, толкова ефекта ще бъде по-голям.
Статията не е авторска.
ОтговорИзтриване